Bytová rekonstrukce a renovace


Štukování stěn

Často při rekonstrukci bytu stojíte před rozhodnutím, jakou úpravu povrchu stěn a stropů zvolit, aby místnost vypadala útulně a splňovala všechny nároky, které na ni kladete. Jedním z řešení je kompletní nové přeštukování stěn a stropů.

V panelových bytech bývalo standardem vytapetování stěn a vymalování stropu. Během let se na zdech nahromadilo několik vrstev tapet, které mnohdy už pořádně nedrží a především v rozích a u horní hrany se odchlipují a tak mnohdy nezbývá, než všechny vrstvy strhnout a začít znovu. A právě toto je ten nejvhodnější okamžik k rozhodnutí, chceme-li i nadále používat na stěny tapety nebo dáme přednost klasické úpravě stěn.

Spousta lidí si řekne, že bude lepší, jednodušší, rychlejší a levnější místnost znovu vytapetovat, než marnit čas, peníze a jistá omezení, která s sebou štukování nepochybně přináší. Pokud však uvážíte, že desetimetrová role obyčejných tapet stojí mezi 400 – 500 Kč, připočítáte k tomu cenu lepidla, tapetářských prací a započítáte prostřihy, dojdete ke zjištění, že náklady investované do naštukování místností se Vám po několika malování vrátí i s úroky. Navíc s kvalitními moderními barvami zvládne vymalování místnosti každý trochu zručný kutil sám, ale vytapetování místnosti požaduje mnohem vyšší manuální zručnost a zkušenosti, obzvlášť v místnostech s mnoha okny, výstupky atd. a je tedy lepší zavolat odborníka.

Výhody štukování

Hlavní výhody štukování či stěrkování jsou:

  • cenová výhodnost štukování - stačí koupit dražší tapetu a rázem vás vyjde celková adaptace místnosti dráž
  • stěrka Rigips a štuk většinou přežije v panelácích časté vytopení, stačí opravit malbu což se nedá tvrdit o tapetách
  • stěrka a štuk neposkytuje úkryt různým nezvaným hostům (např.Faraoni, nebo jiný hmyz), jako tapety
  • štukování zajistí hladký povrch s patrnou jemnou strukturou po malbě plyšovým válečkem

Příprava bytu před štukováním

Před prováděním štukování je nutné, aby místnost byla prázdná, bez nábytku a bez koberce. Pro štukování potřebuji bezproblémový vstup do koupelny pro vodu a vymývání nářadí, tudíž by v hale či předsíni neměl být koberec. Je-li přilepen, je dobré ho přikrýt velkým pevným kartonem (např. krabice od nábytku, na přání mohu zajistit).

Při běžné přilnavosti starých tapet je možné provést štukování jedné menší místnosti za 2 dny, při nalepení starých tapet disperzním lepidlem nebo při více vrstvách tapet, je nutno počítat spíše 3 dny na místnost. Totéž platí i při vícebarevném provedení. Navzdory vžité představě se tato úprava dělá dobře i zimním období, protože suchý panelákový vzduch pomáhá schnutí. Výhodné je také adaptovat dvě místnosti najednou, dochází k menším prostojům ohledně schnutí.

 
 Štukování lze provést i na stropech, štukovat lze i zdi v cihlových domech, hlavně tam, kde jsou patrné staré drážky po opravách elektroinstalace, nebo nekvalitně provedené zednické opravy

 

Záludnosti štukování

 

Štukování požadují klienti obvykle v těch případech, kdy mají doma zeď silně nerovnou, nebo opatřenou hrubým štukem a nebo také v případě, kdy se štuk na stěnách odlupuje. Nejprve si ujasněme, že termín štukování vyjadřuje něco jiného než mají klienti na mysli. Proces, kdy se na stěnu panelu v běžném sídlištním bytě nanese základní vrstva keraštuku se v odborné literatuře nazývá stěrkování. Štukování jako takové znamená venkovní výzdobu budov na omítce a známé jsou v tomto směru některé historické stavby které byly štukované velmi pěknými grafickými vzory např. některé paláce v Praze. Obzvláště doba renesance a stavby v Benátkách se tímto vyznačují.

 

Přestože by se z odborného hlediska neměl výraz štukování při vytváření podkladové vrstvy před malováním pokojů vůbec používat, já i moji kolegové z branže malířů pokojů jsme si zvykli na to, že se stěrkování říká štukování a nesplete nás to. Takže i v tomto krátkém článečku o záludnostech štukování budu používat pojem štukování ve smyslu jak bylo vysvětleno výše.

 

Jaké mohou při štukování nastat problémy:

  • na stěně jsou staré někdy i docela dost špinavé a hlavně mastné tapety přilepené bůhvíčím
  • stěna se drolí a není pevně spojená kvalitním pojivem
  • stěna nebo panel jde-li o byt na běžném socialistickém sídlišti je zamaštěná, nebo postříkaná nějakou chemickou substancí či barvou  
  •                                                                                                                                                                                                   Především bych chtěl nadnést hned na úvod, že smyslem podnikání naší firmy je získat spokojené zákazníky, protože máme takovou zkušenost za těch mnoho let naší praxe, že spokojený klient nerad riskuje zklamání při svěření další zakázky neprověřeným řemeslníkům a raději se vrací tam, kde byl naposledy spokojen. Máme statisticky zjištěno, že klienti se vrací i po pěti letech a dokonce byly případy, kdy si klienti pamatovali naši firmu bezmála 10 let.

Dobře připravená podkladová vrstva panelu nebo zdi je předpokladem, nikoliv postačujícím, nýbrž nutným pro úspěch následného procesu nanášení malířské barvy na zeď a hlavně uspokojivého výsledku a esteticky hodnotného vzhledu vymalovaného bytu. To je důvod, proč naše firma a všichni naši řemeslníci - malíři pokojů kladou na štukování důraz.

Velkou péči věnujeme důkladnému odstranění starých tapet a veškerého starého tapetového lepidla. Jakékoliv mastnoty musí být dokonale zlikvidovány, jakákoliv drolivost základního materiálu zdi se musí včas odhalit a patřičně ošetřit.

Pro štukování používáme vždy ty nejlepší štukovací tmely a nešetříme na kvalitě odvedené práce. Pokud by se ve fázi štukování něco zanedbalo, nemělo by moc velký smysl v práci pokračovat a pokoušet se pokoj vymalovat.